Sociale Medier 2 er en forsættelse af sociale medier 1. Sociale Medier 2 beskæftiger sig med datalaget i blogs.
Hvis man ikke har været igennem sociale medier 2, er der følgende forudsætninger for forløb:
- phpmyadmin skal installeres (man kan benytte sig af http://skyen.iftek.dk - der er hele LAMP stakken og phpmyadmin sat op)
- blog databasen skal installeres (se installation-og-opsaetning-af-blog)
- setup af dummy blog data (se TODO)
Det er muligt at gennemgå dette forløb uden at bruge delforløbet "Databasemodellering". Hvis man medtager denne del, kan man med fordel parallelt lade eleverne gennemgå de enkelte elementer på deres egen case - i dette tilfælde deres blog.
En udviddelse af Sociale medier 2 fra C til B-niveau kan gøres på flere måder:
Man kan arbejde med en dybere forståelse af database-begrebet. Der kan tilføjes flere data (f.eks. tags på indæggene) og dermed opstår muligheden for flere operationer og flere SQL-kommandoer.
Man kan lave et projekt med en bunden case til blog-emnet.
Er man interesseret i at se et eksempel på en meget detaljeret undervisningsplan til dette forløb, kan en sådan ses her.